xb9ktkpturbxy9lmjc4m2y4njk1mtg2mwuzyjvkmgu0ogrizdczndq4zi5qcgeslqmai80d6m0cmpmfzqmgzqhc

Meble lakierowane

Szkodzi im wilgoć, dlatego zalecamy jak najrzadsze czyszczenie ich na mokro. Najmniej inwazyjną metodą czyszczenia jest używanie mleczek lub aerozoli do drewna. Niestety najtańsze produkty tego typu zawierają mało impregnatów chroniących powierzchnię przez zarysowaniem czy zaplamieniem, dlatego też dobrze używać markowych fabrykantów.

Porada:
Białą plamę (efekt stawiania gorących naczyń) usuniesz za pomocą mieszaniny terpentyny oraz oleju lnianego w proporcji 1:1.

 

Meble pokryte politurą

Politura to nic innego jak spirytusowy roztwór żywicy, którą pozyskuje się z wydzieliny owadów zwanych czerwcami. Często pokryte są nią antyki. Najlepsze do pielęgnacji są meblo – olejki do ciemnych mebli oraz olej wazelinowy do jasnych. Powyższe preparaty bywają jednak ciężko dostępne, dlatego kilka razy w roku można zastosować zwykłe środki do drewna.

 

Meble pokryte okleiną

Do codziennego czyszczenia wystarczy wilgotna szmatka z odrobiną płynu do mycia naczyń lub uniwersalnego. Niezalecane są mleczka do szorowania, ponieważ przy intensywnym ich używaniu laminat, pomimo sporej wytrzymałości może się przetrzeć.

Meble kuchenne, na których osiada tłuszcz warto co dwa – trzy dni porządnie odtłuścić. Tłuszcz wpływa negatywnie na powierzchnię laminatu. Tutaj dobrze sprawdzi się odplamiacz do tłuszczu lub płyn do mycia kuchni. Do redukcji smug na meblach z połyskiem, warto zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry zwilżoną płynem do sprzętów.

 

Meble skórzane

Nawet najlepiej wykonana skóra z czasem traci połysk. Staje się mniej elastyczna, potrafi twardnieć oraz sprawia wrażenie przesuszonej. W skrajnych przypadkach pęka. Aby temu zapobiec, należy dwa – trzy razy w roku ją natłuszczać. Do tego celu można używać oleju rycynowego lub wcierać wazelinę. Jednak najlepsze efekty dają pasty do skór na bazie wosku pszczelego oraz lanoliny lub balsam do skór, który zarówno czyści jak i je pielęgnuje.