Każde żaluzje drewniane aluminiowe oraz bambusowe składają się z poprzecznych listewek które nazywa się lamelami. Na rynku dostępne są lamele o różnych szerokościach, a do najpopularniejszych z nich należą te o 50 mm i 25 mm. Kiedy i dlaczego decydujemy się na daną szerokość lameli, o tym słów kilka poniżej.

Kiedy decydujemy się na lamele o szerokości 25 mm

Cienkie lamele w żaluzjach drewnianych i aluminiowych wyglądają zgrabnie i lekko. Na pewno jest to jedna z opcji, która idealnie przyjmie się w pomieszczeniach o małych metrażach. Żaluzje z 25 milimetrowymi „listkami” są najpopularniejszym rodzajem osłon wybieranych przez właścicieli mieszkań w bloku i lokali komercyjnych, takich jak: biura, czy gabinety.

zaldrxc

Cieńsze listwy nie sprawiają wrażenia przytłaczania. Stosowane są m.in w systemach żaluzji z możliwością automatycznego hamowania. Umożliwiają one optymalne zaciemnienie, którego efektu nie można było uzyskać w starszych modelach. Ze względu na swoją delikatność i lekkość są uniwersalną wersją osłony aluminiowej lub drewnianej, które dopasowują się do każdego rodzaju sterownia: łańcuszkowego i automatycznego.

Kiedy wybieramy lamele o szerokości 50 mm

Żaluzje z lamelami o 50 mm są dobrym rozwiązaniem jako osłona zaciemniająca i niebanalna ozdoba do dużych okien. Ze względu na swój rozmiar prezentują się niezwykle oryginalnie w czasie słonecznych dni, przenosząc nas w iście południowy klimat. Efektywne sterowanie natężeniem światła dziennego to nie jest jedyna zaleta żaluzji o szerokości lameli 50 mm. Ich dodatkową korzyścią jest funkcja izolacyjna, bowiem doskonale chronią pomieszczenie przed nadmiernym przegrzaniem.

zal50mm

Szerokie listwy w żaluzjach drewnianych, bambusowych czy aluminiowych nie będą przytłaczać i zmniejszać optycznie wnętrza w domach i lokalach komercyjnych o dużym metrażu i z wielkimi przeszkleniami. Na wielkogabarytowych oknach lamele o 50 mm prezentują się zjawiskowo, stwarzając wyjątkowy klimat. Ze względu na swoją nieco większą wagę zaleca się stosowanie w nich automatycznego systemu sterowania. Dla użytkowników jest to niezwykle wygodne i bezawaryjne rozwiązanie.

Żaluzje z szerokimi lamelami dają większe możliwości do stworzenia atrakcyjnej dekoracji. Dzięki nim można kolorystycznie wyróżnić wnętrze za pomocą naniesionych na ich powierzchnię oryginalnych grafik lub wzorów.