Podczas letnich deszczowo-słonecznych dni warto zastanowić się nad zamontowaniem markizy, która nie tylko osłoni nasze mieszkanie przed słońcem ale dodatkowo pozwoli nam na spokojny wypoczynek na tarasie czy balkonie. Odpowiednio dobrana markiza pozwoli nam cieszyć się wakacyjną aurą bez względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Do niedawna markizy kojarzone były raczej z letnimi ogródkami i restauracjami, jednak jak można zauważyć coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach – nie ma co się dziwić! Doskonale ochronią przed słońcem i deszczem, a do tego mogą stanowić świetny element dekoracyjny.

Rodzaje markiz

Obecnie można wymienić trzy podstawowe modele markiz, są to:

  • Markizy tarasowe – są o wiele większe niż markizy balkonowe. Mogą mieć nawet do niespełna 4 m wysięgu. Zazwyczaj używane są do osłony dużych tarasów i letnich ogrodów. Złożone są z ramion krzyżowych, które można swobodnie składać, a ich poszycie stanowi zabezpieczony materiał. Można regulować kąt nachylenia.Markizy instalowane na ostatnich piętrach budynków, dodatkowo wyposażone są we wsporniki boczne, które ochronią konstrukcje przed silnymi podmuchami wiatrów;
  • Markizy balkonowe – pozwalają na osłonę okien, balkonów oraz niewielkich tarasów, które narażone są na działanie słońca;
  • Markizy koszowe – mają dość specyficzny kształt. Są półokrągłe i mają zazwyczaj tylko funkcję ozdobną. Używane są głównie w lokalach użyteczności publicznej;

Zwijanie markiz

Markizy mają różne sposoby zwijania – niektóre z nich chowane są w kasetę, a inne tylko częściowo umieszczane w tzw. półkasetach. Istnieją również modele, które nie posiadają kasety i po zwinięciu tkanina jest odkryta.

Tkanina markizy musi być przede wszystkim wytrzymała na warunki atmosferyczne. Taki materiał musi być najwyższej jakości, tylko takiej jakości materiał zagwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i wpływ temperatur.

markbalks

Rozwijanie markiz

Każdą markizę można rozwijać przy pomocy korby lub napędu elektrycznego, który uruchamiany jest pilotem lub klawiszem. W przypadku markizy sterowanej ręcznie, należy mieć na uwadze głownie panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Gwałtowne opady deszczu lub śniegu, a także silny wiatr mogą ją znacznie uszkodzić – zatem należy ją niezwłocznie zwinąć. Sterowanie elektryczne ma ogromną zaletę. Mianowicie możliwość zaimplementowania czujnika pogodowego, który automatycznie zareaguje na zmianę pogody.

Montaż markiz

Markizę można zamontować na kilka sposobów. Są to: montaż do ściany, spodu balkonu lub do krokwi (więźby) dachowych. Kiedy zdecydujemy się już na któryś z nich, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie uchwyty, ponieważ każdy sposób montażu wymaga użycia innych technik mocujących. Pod żadnych pozorem nie powinniśmy montować markiz samodzielnie! W ten sposób stracimy gwarancję na mechanizmy, a przede wszystkim narazimy ją na zerwanie się i nieprawidłową instalację. Może to rodzić wiele przykrych konsekwencji i być dla nas niebezpieczne!